مگر چندبار به دنيا مي آييم؟ آيا وقت آن نرسيده كه بيشتر مراقب سلامتي مان باشيم؟! سلامتي شامل تامین رفاه کامل جسمی و روانی و اجتماعی انسان است. وزن مناسب از مهمترين اركان سلامتي است. تا زماني كه به سلامتي نرسيده ايم از پا نخواهيم نشست. متاسفانه برخي از افراد با تقليد و دست به دست كردن رژيم دكتر تغذيه،‌ فرصت هاي طلايي كاهش وزن را هدر مي دهند و در اين بين افراد معدودي هستند كه دست به تقليد طراحي رژيم متخصصان ديگر مي زنند بي آنكه از فلسفه و دليل گنجاندن برخي مواد غذايي در رژيم مطلع باشند. خلق را تقليدشان بر باد داد..............اي دوصد لعنت بر اين تقليد باد 

آيا مي دانستيد؟

بهترين فاصله زماني بين وعده هاي غذايي براي كاهش وزن چيست؟

بهترين فاصله زماني بين وعده هاي غذايي براي كاهش وزن چيست؟

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني شام اول وقت بسيار بهتر از ناهار خوردن است. عموما افراد خلاف اين را شنيده اند كه شام خوردن بد است. البته كه شام سنگيني كه آخر شب خورده شود براي بدن مضر است،چون مطابق قانون اول ترموديناميك انرژي نه خود به خود به وجود مي آيد و نه از بين مي رود بلكه از شكلي به شكل ديگر تبديل مي شود و غذاي بيشتر از حدي كه بدن قابليت و توان سوزاندن آن را نداشته باشد اگر شب دير وقت خورده شود به ناچار به چربي تبديل مي شود. ولي اگر شام اول وقت خورده شود بسيار بهتر از ناهار خوردن است

اهميت دمنوش هاي گياهي در كنترل و درمان چاقي چيست؟

اهميت دمنوش هاي گياهي در كنترل و درمان چاقي چيست؟

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني يكي از دلايل چاقي، ‌افزايش باكتري هاي باكتروئيدتس روده نسبت به باكتري هاي فيرميكوتس روده است. از آنجاييكه برخي تركيبات فرموله شده گياهان بومي ايران به صورت دمكرده مي توانند در مدت زمان كوتاه از طريق بهبود تعادل جمعيت باكتري هاي فيرميكوتس باعث تسريع شگفت آور در بهبود روند كاهش وزن شوند،‌ مي توان از دمكرده اين گياهان به طور بسيار موثري براي كنترل چاقي استفاده كرد.

آينده علم پيكرتراشي با رژيم چگونه است؟

آينده علم پيكرتراشي با رژيم چگونه است؟

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني من شخصا به آینده این علم خوش بین هستم و طی چندین سال کار و مطالعه حرفه ای تلاش و تمرکزم را به شناسایی این روابط معطوف كرده ام و آرزو دارم روزي بتوان از علوم جديد برای رسیدن به بهترین طراحی رژیم غذایی استفاده كرد.

چگونه از شلي پوستم در هنگام كاهش وزن جلوگيري كنم؟

چگونه از شلي پوستم در هنگام كاهش وزن جلوگيري كنم؟

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني بهترين چاره كار، پيشگيري است. صفات به صورت ژنتيكي به ارث مي رسند و اگر نوع چربي بدن فردي از نوع چربي زيرجلدي است و شلي پوست قبلا در يكي از بستگان پدري يا مادري يا خواهر و برادر ديده شده، طبيعتا احتمال زيادي وجود دارد كه اين مساله در همان فرد هم ديده شود. پس بهترين كار، اقدام به موقع براي كاهش وزن قبل از چاقي شديد است. و اگر فرد ديگر چاق شده و كار از كار گذشته، طبيعتا اجراي رژيم هاي علمي و ورزش زير نظر متخصصين مربوطه، عقلا و منطقا بسيار بهتر از اقدام خودسرانه براي كاهش وزن است.

چرا سايز كم مي كنم ولي وزنم كم نمي شود؟

چرا سايز كم مي كنم ولي وزنم كم نمي شود؟

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني سه نكته اساسي را بايد در نظر بگيريم: از نظر فيزيكي بافت چربي، چگالي بسيار پاييني دارد، يعني مثل بادكنك وزن بسيار كمي دارد ولي حجم زيادي اشغال مي كند. دوم اينكه، عضله چگالي بالايي دارد يعني نسبت به بافت چربي خيلي متراكم تر و كم حجم تر است؛ ولي از چربي خيلي سنگين تر است. سوم اينكه از نظر تقدم و تاخر زماني، اولويت بدن اين است كه وقتي با كم خوري مواجه مي شود، اول بافت چربي اش را كه برايش زايد محسوب مي شود، بسوزاند و در مرحله مياني و آخري، عضلات را بسوزاند.

چرا چاقي شكمي دارم؟

چرا چاقي شكمي دارم؟

به قلم دكتر رضا راست منش، دكتراي تخصصي تغذيه و رژيم درماني از نظر علم فيزيك، قانون اول ترموديناميك به ما مي گويد انرژي نه خود به خود به وجود مي آيد و نه از بين مي رود، بلكه از يك شكل به شكل ديگر تبديل مي شود. وقتي غذاي مازاد بر نياز بدن مصرف مي كنيم بدن راهي جز تبديل آن به چربي ندارد. وقتي وعده صبحانه نمي خوريم يا با تصور اينكه مي خواهيم وزن كم كنيم، شام نمي خوريم ولي در عوض، نهار سنگيني به جاي آن مي خوريم؛ بدن راهي به جز استفاده از بخشي از عضلات بدن مخصوصا سرشانه ها براي تامين انرژي ندارد و نتيجه اين مي شود كه عضلات سرشانه تحليل مي رود ولي در مرحله بعد، چاقي شكمي به وجود مي آيد.